Baza artykułów

Kredyt gotówkowy online – 3 wskazówki jak wybrać ten najlepszy?

Coraz więcej Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Ich motywy są bardzo różne – od niespodziewanych wydatków, poprzez remont czy wakacyjny wyjazd, aż po zakup samochodu, mebli bądź sprzętu elektronicznego. Nie dziwi zatem fakt, iż zdecydowana większość banków wychodzi naprzeciw potencjalnym klientom i maksymalnie ułatwia zaciągnięcie takiego zobowiązania.

Jedną z najbardziej popularnych opcji jest kredyt gotówkowy online, który pozwala w szybki i prosty sposób (a do tego bez wychodzenia z domu) zdobyć potrzebne środki finansowe. Jednak wybór kredytów gotówkowych online jest tak duży, iż łatwo się w tym pogubić. Zatem jak wybrać najlepszy kredyt? Oto trzy podstawowe wskazówki.

Całkowite koszty kredytu

Pierwszym krokiem przy wyborze najlepszego kredytu gotówkowego online jest sprawdzenie jego wszystkich kosztów. W tym przypadku należy pamiętać o tym, iż wiele banków kusi ofertami, w których mowa jest o zerowej prowizji, najtańszych ratach czy oprocentowaniu 0%. A tymczasem te wszystkie informacje mogą być bardzo złudne. Podstawowa wartość, na którą należy zwrócić uwagę jest współczynnik RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.

Im jest ona niższa, tym korzystniejszy koszt kredytu. Dlaczego? Otóż RRSO określa wszystkie koszty kredytu, takie jak odsetki, opłaty przygotowawcze, prowizje czy wszelkiego typu ubezpieczenia. Co ważne – RRSO może być bardzo różna i wahać się od 10% do nawet kilkudziesięciu procent. Dlatego tak istotne jest bliższe zapoznanie się z tym wskaźnikiem. Warte podkreślenia jest to, iż wiele banków oferuje darmowe kalkulatory, które pozwalają określić, ile tak naprawdę kosztować będzie kredyt gotówkowy online.

Treść umowy

Ważnym etapem wyboru najlepszego kredytu gotówkowego jest dokładne zapoznanie się z przedstawioną umową. W tym zakresie statystyki są bezlitosne – zdecydowana większość Polaków nie czyta dokładnie zawieranych umów. A w przypadku kredytu gotówkowego online może być to bardzo kosztowne. Na co zwrócić uwagę w umowie? Przede wszystkim na informacje podstawowe – kwota kredytu, ilość rat czy całkowite koszty. Ale to nie wszystko. Dodatkowo – wybierając najlepszy kredyt – warto zwrócić uwagę na koszty związane z ewentualnymi opóźnieniami w płatnościach, możliwość wcześniejszej spłaty, konieczność ubezpieczenia kredytu czy usługi dodatkowe (które często są obowiązkowe i płatne). Zlekceważenie tych zapisów może sprawić, iż wybrany kredyt wcale nie będzie taki korzystny na jaki początkowo wyglądał.

Ranking

Zdecydowana większość Polaków bierze pożyczki (w tym także kredyty gotówkowe online) w bankach, w których posiada konta osobiste. Wynika to nie tylko z wygody, ale także z braku czasu na poszukiwanie lepszych ofert. A tymczasem kredyt gotówkowy online w macierzystym banku może być znacznie droższy niż u konkurencji. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ofertami co najmniej kilku banków.

Można to zrobić w dwojaki sposób – samodzielnie lub przy użyciu dostępnych rankingów (ewentualnie porównywarek finansowych). Ta druga opcja jest szybsza i wygodniejsza, a przy tym bardzo wiarygodna. Rankingi kredytów gotówkowych online przedstawiają najbardziej atrakcyjne oferty, a jednocześnie wymieniają cechy charakterystyczne poszczególnych propozycji. Dzięki temu potencjalny pożyczkobiorca może wybrać najbardziej optymalną ofertę, dostosowaną do własnych możliwości i oczekiwań.

Kredyt gotówkowy online to niezwykle wygodna forma pożyczania pieniędzy, która w prosty i łatwy sposób pozwala zasilić domowy budżet. Jednak propozycje poszczególnych banków są bardzo zróżnicowane, a ilość ofert jest tak duża, iż trudno zdecydować się na jedną z nich. Dlatego też nie warto się spieszyć z podjęciem ostatecznej decyzji. Dokładne zapoznanie się z dostępnymi ofertami i ich przeanalizowanie umożliwi skorzystanie z najbardziej optymalnej opcji.