Baza artykułów

Kredyt studencki - pożyczka na studia

Kredyt studencki – pożyczka na studia – ile wynosi? Jak go otrzymać?

Podjęcie dalszej nauki po ukończeniu szkoły średniej wiąże się z nie małymi wydatkami. W szczególności, jeśli wybieramy uczelnię oddaloną od naszego miejsca zamieszkania i planujemy przeprowadzkę. Wówczas koszty życia, wynajmowania lokalu, a także edukacji mogą przerosnąć nie jednego studenta. Nie oznacza to jednak, że trudna sytuacja finansowa musi oznaczać przerwanie nauki. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi pożyczka studencka. Ile wynosi kredyt studencki i jak wygląda jego uzyskanie w praktyce? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Pożyczka na studia – dlaczego warto o niej pomyśleć?

Wiele młodych osób może się zastanawiać, dlaczego właściwie ma wybierać produkt, jakim jest pożyczka na studia, a nie zwykły kredyt gotówkowy. Wynika to z prostego faktu – jeśli chodzi o kredyt studencki oprocentowanie w jego przypadku, jest znacznie niższe niż tradycyjnego kredytu gotówkowego. Student nie jest także zobowiązany do natychmiastowej spłaty zobowiązania. Okres spłaty rozpoczyna się dwa lata po ukończeniu studiów. W tym czasie absolwent może znaleźć stałe zatrudnienie, które zagwarantuje mu pieniądze potrzebne do pokrywania kolejnych lat. Sam koszt kredytu studenckiego jest znacznie niższy. To sprawia, że produktu tego nie znajdziemy w każdym banku. Warto także dokładnie przyglądać się ofertom banków. Niektóre mogą oferować młodym osobom pożyczkę na studia, pod którą będzie kryć się zwykły kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu studenckiego udzielanego na preferencyjnych warunkach nie ma mowy o wysokim oprocentowaniu, czy sprawdzaniu zdolności kredytowej klienta.

Pożyczka na studia przygotowana jest dla młodych osób, które nie mają odpowiednich środków na dalszą edukację. Aby nie odbierać szansy na studia osobom w trudnej sytuacji finansowej, bank przed udzieleniem pożyczki na studia dokładnie analizuje sytuację przyszłego kredytobiorcy. Aby uzyskać kredyt na studia, należy spełnić określone wymagania.

Pożyczka na studia – warunki uzyskania

Pożyczka studencką nie przysługuje każdemu. Ubiegać się o nią mogą młode osoby, które rozpoczęły studia przed 25 rokiem życia. Student, który ubiega się o kredyt, nie może przekroczyć 30 lat, z kolei doktorant – 35. Istotne znaczenie ma również kryterium dochodowe rodziny (ogłaszane przez ministra BIP). Osoba wnioskującą o uzyskanie kredytu musi mieć poręczyciela – w przypadku, gdy student nie ma najbliższej rodziny poręczycielem może być Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencja Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa.

Ile wynosi kredyt studencki?

Wielu studentów zastanawia się, ile wynosi kredyt studencki i czy jest to opłacalne rozwiązanie. W zależności od własnych potrzeb może wnioskować o jedną z trzech różnych rat – obniżoną, podstawowa i podwyższoną. Pierwsza z nich wynosi 400 zł, druga – 600 zł, trzecia – 800 zł lub 1000 zł. Podczas nauki i 2 lata po jej zakończeniu odsetki kredytu studenckiego pokrywane są przez państwo. Dopiero po dwóch latach od zakończenia studiów absolwent zostaje zobowiązany do pokrywania dalszych zobowiązań – w tym odsetek.