Baza artykułów

O czym pamiętać, biorąc kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Statystyki pokazują jednak, że wiele osób ma problem z terminową spłatą zobowiązania. Chociaż powodów jest wiele, jednym z nich jest… nieprzemyślana decyzja, podjęta pod wpływem chwili. Można tego uniknąć – dowiedz się więcej.

Nieterminowa spłata zobowiązania to problem, z którym mierzy się wielu kredytobiorców. Czasami wystarczy nagłe pogorszenie sytuacji materialnej, aby przestać regulować miesięczne raty. Takiej sytuacji można byłoby jednak uniknąć, dokładnie analizując „za i przeciw” kredytu gotówkowego, a następnie wybierając najkorzystniejszą ofertę – zamiast tej najdroższej.

Ile kosztuje kredyt gotówkowy?

Nie da się wskazać jednoznacznie kosztów finansowania, ponieważ zależy to od oferty konkretnego banku. Jednak jak pokazują kredyty gotówkowe na sowafinansowa.pl, różnice między najdroższym a najtańszym finansowaniem mogą wynieść nawet kilkaset złotych.

Przykład. Załóżmy, że potrzebujesz 4000 zł na okres 48 miesięcy. Jak wynika z kalkulacji, najtańszą ofertę przygotował Citi Handlowy (RRSO: 9,34%), a najdroższą – PKO Bank Polski (RRSO: 15,63%). O ile różnica w kwocie miesięcznej raty jest nieznaczna (niewiele ponad 30 zł),o tyle w skali całego finansowania bierze się z tego kwota aż 505 zł!

Porównanie ofert kredytowych to podstawa

Powyższa kalkulacja dokładnie pokazuje, ile może kosztować zaciągnięcie przypadkowego kredytu. Dlatego pierwszej w kolejności należy porównać dostępne oferty. Wcale jednak nie musisz robić tego samodzielnie – nie ma potrzeby chodzenia od banku do banku i zbierania danych. Wystarczy, że skorzystać z serwisu porównywarkowego.

Dlaczego warto? Taka porównywarka internetowa:

  • daje dostęp do dużej liczby kredytów gotówkowych dostępnych na rynku – oferty są stale aktualizowane

  • informuje o kredytach gotówkowych – także na duże kwoty do 300 000 zł

  • pozwala na dopełnienie formalności bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak rozsądnie zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Decyzja o kredycie gotówkowym musi być dobrze przemyślana – to już wiesz. O czym zatem pamiętać, aby nie żałować swojego wyboru?

  • Zadaj sobie kilka ważnych pytań

Zastanów się, czy: faktycznie potrzebujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy? Może warto zaczekać kilka miesięcy, aby sfinansować konkretny wydatek? Czy sytuacja materialna pozwala na zaciągnięcie zobowiązania i jego spłatę w terminie – nawet, gdy pojawią się inne nieprzewidziane wydatki?

  • Określ, ile pieniędzy faktycznie potrzebujesz

Jeśli tylko masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową, możesz otrzymać nawet do 300 000 zł. Nie warto jednak iść na całość, bo od pełnej pożyczonej kwoty będą naliczane odsetki. Ubiegaj się zatem wyłącznie o taki kredyt, jakiego rzeczywiście potrzebujesz. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych wydatków.

  • Decyzję podejmij „na chłodno”

Pośpiech jest złym doradcą, podobnie jak podejmowanie decyzji pod wpływem impulsu. Zanim złożysz wniosek, zastanów się nad zasadnością zakupu (tak w ogóle) oraz zaciąganiem kredytu. Być może dojdziesz do wniosku, że nie ma sensu ubiegać się o finansowanie albo zaciągnąć kredyt tylko na mniejszą kwotę.

  • Zgłaszaj bankowi, gdy masz opóźnienia

Nieterminowość może zdarzyć się każdemu. Grunt, aby nie „chować głowy w piasek”, lecz się do tego przyznać. W momencie przejściowych kłopotów finansowych często da się skorzystać z tzw. wakacji kredytowych lub renegocjować warunki kredytu. Musisz tylko poinformować o tym bank.

Przemyślany kredyt gotówkowy jest nie tylko tani, ale również dopasowany do konkretnych potrzeb. Poświęć więc dosłownie chwilę, a zobowiązanie wcale nie będzie pierwszym krokiem w stronę problemów finansowych.