Baza artykułów

Kto spłaci resztę pożyczki, jeśli ulegniesz wypadkowi?

Każda zaciągnięta pożyczka musi zostać spłacona niezależnie od tego, czy pożyczkobiorca jest w dobrej czy złej formie. Banki, które udzielają pożyczek nie zastanawiają się nad tym, jak pożyczkobiorca sobie poradzi. To leży już po jego stronie. Mało tego, banki nie muszą być nawet wyrozumiałe w chwili, gdy pożyczkobiorca ulegnie wypadkowi. Zaciągnięte zobowiązanie musi zostać spłacone, a jeżeli sam dłużnik nie jest w stanie tego zrobić, to zobowiązanie przechodzi na bliskich.

Pożyczki i kredyty

W zestawie różnorodnych produktów bankowych klientom udostępniane są pożyczki i kredyty. Istnieje możliwość zaciągnięcia zobowiązania na wysokie kwoty, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy. Można też pożyczyć mniejsze pieniądze, np. kilka tysięcy złotych. Czas, na jaki zaciągane jest zobowiązanie również jest bardzo zróżnicowany. Może to być kilka miesięcy, a może być kilka lat. Wszystko tutaj zależne jest od tego, jak duża kwota jest pożyczana i jak wysokie raty zostały ustalone.

O ile małe pożyczki, zaciągane na kilka miesięcy, nie stanowią dużego problemu i raczej łatwo jest się z nimi uporać i łatwo je rozliczyć, o tyle pożyczki na wyższe kwoty to zobowiązanie znacznie poważniejsze. Skoro tak, warto rozważyć i przemyśleć, czy przez cały okres kredytowania będzie możliwość rozliczenia zobowiązania, będą pieniądze na spłatę, czy raczej sytuacja kredytobiorcy nie jest na tyle stabilna by się deklarować i zaciąganie pożyczki wiąże się z ryzkiem.

Jeżeli jednak ta stabilizacja finansowa jest, bank akceptuje zdolność kredytową klienta, to należy również rozważyć, co się stanie, gdy kredytobiorca nie będzie mógł się rozliczyć z zaciągniętego zobowiązania z przyczyn zdrowotnych. Przecież poważna choroba, wypadek, czy nawet śmierć, to nie są wydarzenia, które się planuje. Trudno więc stwierdzić z całą pewnością, że się zdarzą lub nie. Skoro tak, warto się na wypadek ich wystąpienia zabezpieczyć.

Kto spłaci pożyczkę, gdy pożyczkobiorca nie będzie w stanie

Zasady są takie, że w pierwszej kolejności to pożyczkobiorca jest zobowiązany do rozliczenia swojego zobowiązania. Jeżeli jednak nie może tego zrobić, obowiązek spłaty przechodzi na najbliższych i to najbliżsi są pociągani do odpowiedzialności. Czy jako rodzic lub małżonek, chcesz zostawić swoich bliskich z kredytem lub pożyczką, których de facto nie zaciągali? Czy rzeczywiście to jest najwłaściwsza decyzja? Tym bardziej, że przed takim obrotem spraw można się zabezpieczyć.

W przypadku dużych kredytów, na wysokie kwoty, np. kredytów hipotecznych, banki zobowiązują kredytobiorcę do wykupienia jednocześnie ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie pozwala uchronić bliskich przed koniecznością spłacania zaciągniętego zobowiązania, gdy główny kredytobiorca umrze.

A co w przypadku mniejszych pożyczek? Czy małe kwoty nie są problemem? A co w sytuacji, gdy kredytobiorca nie umrze, ale zachoruje na tak poważną chorobę, która nie tylko wyłączy go z aktywności zawodowej, ale dodatkowo pochłonie ogromne pieniądze na leczenie? Czy takie sytuacje można sobie w jakiś sposób zabezpieczyć?

Otóż można. A zakres i rozmiar tego zabezpieczenia w całości zależy od samego ubezpieczonego. To doskonały sposób na to, by w razie choroby lub wypadku spłacić swoje bankowe zobowiązania, a poza tym zyskać pieniądze na leczenie.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie

Rozwiązaniem jest tutaj ubezpieczenie na życie i zdrowie, które pozwala na zyskanie ochrony nie tylko na wypadek śmierci, ale również w razie pobytu w szpitalu, operacji czy zachorowania na poważną chorobę. W razie zdarzenia ubezpieczeniowego, ubezpieczony może otrzymać pieniądze, które pozwolą się rozliczyć z zaciągniętego zobowiązania, a resztę można z powodzeniem przeznaczyć na leczenie. Doskonałe rozwiązanie, które pozwala rozwiązać problem finansowy w ciągu zaledwie kilku dni i pozwala skupić się na ratowaniu własnego zdrowia.

W dokonaniu wyboru odpowiedniego ubezpieczenia może pomóc Internet. Wystarczy przejrzeć dostępne ubezpieczenia na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl i wybrać to, które wydaje się najbardziej korzystne i najbardziej opłacalne. To zaledwie dwa kroki, a poczucie bezpieczeństwa gwarantowane.