18.06
2021
Kredyt bankowy a pożyczka – czym się różnią?
Często spotykamy się z pojęciami zarówno pożyczka jak i kredyt bankowy. Są one dobrze znane osobom, które z przyczyn losowych lub innych znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji finansowej i potrzebują wsparcia. Jak więc łatwo można wywnioskować, oba te produkty są związane z udzieleniem pieniężnej zapomogi. Należy jednak wiedzieć, że znacznie się one od siebie różnią. Kredyt bankowy a pożycza – jakie są między nimi różnice?
Kredyt bankowy a pożyczka – różnice
Nie da się ukryć, że banki jak i instytucje pozabankowe obecnie przeżywają prawdziwe oblężenie. Zapotrzebowanie finansowe społeczeństwa, a także nagłe sytuacje finansowe są obecnie na porządku dziennym. Banki, mimo że mają stałe grono klientów, często narzucają im niezwykle surowe normy dotyczące przyznawania kredytów.
Wielu klientów nie jednokrotnie spotkało się z odmową. Wówczas zwracają się oni w kierunku instytucji pozabankowych, w których formalności są ograniczone do minimum. Okazuje się, że z pozoru tożsame ze sobą pojęcia, z punktu widzenia prawa są od siebie całkowicie różne. Co jest podstawową różnicą pomiędzy kredytem bankowym a pożyczką? Otóż:
- kredyt bankowy, jak sama nazwa wskazuje, może być udzielony tylko i wyłącznie przez bank, a zasady jego przyznawania są ściśle określone w prawie bankowym. W praktyce oznacza to tyle, że jasno ustalona jest kwota opłaty – czyli odsetki i prowizja, a także termin spłaty zadłużenia.
- pożyczka to wsparcie finansowe, którego może udzielić każdy, o ile dysponuje on odpowiednim zabezpieczeniem finansowym. Co więcej, do kwoty 500 złotych nie jest wymagane żadne pisemne poświadczenie ani umowa. Jeśli suma przekracza 500 złotych, zawartość umowy jest regulowana Kodeksem Cywilnym – co oznacza, że udzielający wsparcia finansowego nie musi podawać wartości zapomogi, ani terminu jej spłaty.
Udzielanie pożyczek i kredytów
Pożyczki mogą być udzielna dosłownie przez każdego. Może jej udzielić instytucja pozabankowa, a także osoba fizyczna czy prawna, a nawet sam bank. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest istotne to, czy zostanie zawarta umowa pomiędzy osobą prywatną, czy przedstawicielem firmowym. Kolejno pożyczkobiorca nie jest zobowiązany do określenia celu i sposobu, w jaki spożytkuje pożyczone pieniądze.
Z drugiej zaś strony, osoba udzielająca wsparcia finansowego nie ma prawa do kontrolowania tego, w jaki sposób pieniądze zostały wydane. Udzielenie pożyczki może być poparte zawarciem odpowiedniej umowy, w której pożyczkodawca może zawrzeć indywidualne warunki, choć nie jest to obowiązkowe.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu bankowego. Udziela go bank, a umowa musi zostać zawarta tylko i wyłącznie pomiędzy bankiem a osobą fizyczną, prawną lub firmą. Co więcej, pożyczkobiorca musi określić cel, w jakim stara się o pożyczkę i konsekwentnie musi pilnować terminów spłaty kolejny rat, w przeciwnym razie bank może wyciągnąć konsekwencje.
Gdzie szukać promocji na produkty bankowe?
Najlepsze promocje można znaleźć w serwisie finanse.rankomat.pl, gdzie specjaliści codziennie przeczesują oferty banków w poszukiwaniu aktualnych promocji bankowych w finanse.rankomat.pl. Dzięki promocjom bankowym założenie konta osobistego, karty kredytowej czy skorzystanie z innych usług finansowych może być premiowane wartościowym bonusem. Już teraz odwiedź serwis finanse.rankomat.pl i sprawdź czy nie ma jakiejś interesującej promocji bankowej dla Ciebie.