Baza artykułów

Kredyt, pożyczka na otwarcie firmy

Kredyt, pożyczka na otwarcie firmy – jak wybrać?

Założenie własnej firmy w przypadku większości branż wiąże się z inwestycją w przedsiębiorstwo sporej sumy pieniędzy. Dla wielu już na samym początku jest to przeszkodą nie do pokonania. Co jeśli jesteśmy niemal pewni, że firma, którą planujemy założyć, przyniesie nam, pokaźne zyski, a przygotowany biznesplan również to potwierdza? Wówczas warto rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu.

Warto jednak wiedzieć o tym, że kredyt na otwarcie firmy to produkt finansowy oferowany przez nieliczne banki. A te, które posiadają go w swojej ofercie, narzucają liczne wymagania względem przedsiębiorców. O czym powinniśmy więc wiedzieć przed złożeniem wniosku o kredyt na otwarcie firmy?

Kredyt na otwarcie firmy – jaki wybrać?

Zaciągnięcie kredytu to jeden z licznych sposób na zgromadzenie środków potrzebnych na założenie działalności. Z całą pewnością jest to sposób, który niemal jako pierwszy wpada nam do głowy, kiedy zastanawiamy się skąd wziąć potrzebne środki. Jakie możliwości powinniśmy więc rozpatrzyć?

Kredyt na otwarcie firmy – dla osób fizycznych

Obecnie niewiele banków ma w swojej ofercie kredyt firmowy skierowany do osób, które dopiero planują założenie firmy. Banki niechętnie go udzielają ze względu na ryzyko, które jest dość wysokie w przypadku nowo powstający firm. Każdego dnia liczne przedsiębiorstwa bankrutują – mówi się, że wiele z nowo otwartych firm nie przetrwa dwóch lat na rynku. Statystyki pokazują, że nie są to słowa nie odnajdujące potwierdzenia w rzeczywistości. Jeśli więc nie możesz znaleźć kredytu na otwarcie firmy, warto pomyśleć o kredycie dla osób fizycznych. Możesz np. złożyć wniosek o kredyt gotówkowy, który w całości przeznaczysz na rozwój przedsiębiorstwa. W przypadku kredytu gotówkowego dla banku nie ma znaczenia, na co przeznaczasz udzielone w ramach kredytu środki.

Kredyt dla firm

Niemal wszystkie banki chcąc uniknąć ryzyka związanego z udzielaniem środków nowym przedsiębiorcom, oferują swoje kredytu firmom inwestującym na rynku od min. 12 miesięcy. Dla banków okres ten wraz z wysoką zdolnością kredytową jest wystarczającym potwierdzeniem, że przedsiębiorca będzie spłacał na czas swoje zobowiązania. W niektórych bankach okres 12 miesięcy jest skracany do 6. Warto więc dokładnie przyglądać się ofertom banków. Nie zmienia to jednak faktu, że kredyt firmowy nie jest dedykowany osobom, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie.

Kredyt czy pożyczka na otwarcie firmy

Wielu przedsiębiorców może się zastanawiać co będzie lepsze: kredyt czy pożyczka na otwarcie firmy? Są też tacy, którzy uważają, że produkty te niczym się od siebie nie różnią. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Dla wielu osób pożyczka na otwarcie firmy będzie znacznie lepszym rozwiązaniem – może być bezzwrotna i nieodpłatna. Warto wziąć jednak pod uwagę, że jest także relatywnie droższa od kredytu na działalność gospodarczą. Warto także rozważyć różnego rodzaju dotacje na otwarcie działalności. Być może nawet w Urzędzie Pracy znajdziemy odpowiednią dla siebie pomoc, jeśli brakuje nam środków na rozpoczęcie własnej działalności.