21.07
2021
Pożyczki społecznościowe – czym są i jak działają?
W Polsce dostępnych jest wiele wariantów różnego rodzaju pożyczek, udzielanych przez różne podmioty. Jednym z nich są pożyczki społecznościowe. W tym tekście postaramy się wyjaśnić zasadę funkcjonowania tego produktu finansowego oraz zalety korzystania z jego możliwości. Zapraszamy do lektury!
Trzeba przyznać, że z wielu względów pożyczki społecznościowe są wyjątkowym produktem finansowym. Z czego wynika jego innowacyjność i niepowtarzalność?
Czym są pożyczki społecznościowe?
Przede wszystkim pożyczki społecznościowe… nie są udzielane przez firmy! To dość interesująca opcja udzielania zobowiązań finansowych pomiędzy dwiema osobami – pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą są tu osoby fizyczne. Jak to działa w praktyce?
Jedna osoba udziela drugiej odpowiedniej pożyczki na określonych warunkach. Obydwie indywidualnie ustalają wszystkie kwestie dotyczące marży na rzecz pożyczkodawcy, oprocentowania, a także wysokości rat, czasu spłaty, samej kwoty kredytu oraz konsekwencji w przypadku opóźnienia z terminem spłaty. Warto w tym momencie zaznaczyć, że pożyczki społecznościowe są głównie udzielane na niewielkie kwoty.
Po ustaleniu wszystkich kwestii spisywana jest umowa, gdzie zawarte są wszystkie warunki, a pożyczkodawca przekazuje określone środki. Nie ma więc skomplikowanej analizy dokumentów, rozbudowanych wniosków czy dodatkowej kontroli. Błyskawiczne i gotowe!
Kredyty społecznościowe – na określony cel
Niektórzy udzielają kredytów społecznościowych. To forma pożyczki, jednak zainteresowany musi wykazać na co przekaże środki z kredytu, a następnie dokumentuje zakup. Zwykle kredyty społecznościowe są niżej oprocentowane i mają niższą marżę.
Pożyczki i kredyty społecznościowe są alternatywą dla produktów finansowych udzielanych przez firmy pozabankowe czy parabanki. Należy jednak pamiętać, że osoba, która udziela kredytu musi odprowadzić od odsetek 19 procent podatku od wzbogacenia. To niekiedy wpływa na koszt pożyczki, jednak nie do końca oznacza brak opłacalności.
- Redakcja poleca: Czym jest lokata z funduszem?
Pożyczki społecznościowe przez Internet – to warto wiedzieć!
Nie jest tak, że pożyczki muszą być udzielane przez osoby, które znają się i widzą. Na świecie (w tym również w Polsce) dostępne są platformy, które bazują na produkcie jakim są pożyczki społecznościowe przez Internet. Jedna osoba deklaruje, że pożyczy określoną kwotę, a druga – że chce takie pieniądze przyjąć. Platforma umożliwia podpisanie umowy na określonej przez strony warunkach, a następnie odpowiada za poprawny jej przebieg. Nie narzuca jednak żadnych ram dotyczących umowy i nadal pożyczki społecznościowe przez Internet są bardzo elastyczne, pozwalając na różne warunki.
Jak widać, jest wiele produktów pozabankowych, które mogą być korzystne dla pożyczkobiorcy. Warto się jednak wcześniej rozeznać w jakiej kwocie można otrzymać środki, a także na jakich warunkach będą nam przyznane. Koniec końców lepiej związać się jednak finansowo z inną osobą, niż narazić się na bardzo wysoko oprocentowane chwilówki z parabanków.